1, 2 i 3 czerwca uczniowie klasy 4B, 6A, 7A oraz kilka uczennic z klasy 8A pod opieką wychowawczyń – pani Ewy Pawlak, pani Ilony Jatczak i pani Małgorzaty Sieczkowskiej wyjechali na zwiedzanie niezwykle malowniczego regionu Polski, jakim są Kaszuby. Już podczas jazdy autokarem po tej krainie uczniowie zwrócili uwagę, że nazwy mijanych miejscowości są napisane zarówno w języku polskim jak i w języku kaszubskim.
Pierwszym niezwykłym miejscem, które uczniowie mogli zwiedzić, było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszył się „Dom do góry nogami”, gdzie uczniowie poruszali się chwiejnym krokiem, ponieważ trudno było utrzymać równowagę. Jednak niektórzy chłopcy świetnie sobie radzili, chodzili szybko i sprawnie w tej dziwnej przestrzeni. Dużą uwagę zwiedzających przykuła najdłuższa deska świata wykonana z drzewa o nazwie daglezja, o długości 46,53 m, wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa oraz największy koncertujący fortepian świata wpisany również do tejże Księgi. W Centrum młodzież zwiedziła Dom Sybiraka, sowiecki łagier oraz lokomotywę i wagony, którymi wywożono żołnierzy jak i osoby cywilne, w tym dzieci, na Syberię czy do Kazachstanu. Z uwagą uczniowie wysłuchali informacji przewodniczki o działaniach i walce polskich partyzantów z „Gryfa Pomorskiego”, siedząc w zrekonstruowanym bunkrze.
Po zwiedzeniu Szymbarka uczniowie z wychowawczyniami pojechali do Ośrodka Wypoczynkowego „Panorama” w Kątach Rybackich. Wieczorem cała grupa wybrała się na spacer nad morze, gdzie uczniowie oglądali i fotografowali zachód słońca.
W drugim dniu wycieczki cały dzień uczniowie spędzili w Gdańsku. Z ogromnym zainteresowaniem na Starym Mieście przyglądali się zabytkowym kamienicom z różnych okresów, nawiązujących do wielu stylów architektonicznych, tworzonych przez stulecia przez artystów z całego świata. Szczególną uwagę przyciągała Złota Brama z charakterystycznymi zdobieniami. Po przejściu przez tę bramę młodzi turyści spacerowali ulicą Długą, minęli ratusz, a następnie weszli na Długi Targ, pełniący kiedyś funkcję rynku. Tutaj młodzi turyści zatrzymali się przed okazałym Dworem Artusa, miejscem spotkań bogatych kupców i bractw. Przed Dworem Artusa stoi słynna fontanna Neptuna, przy której uczniowie robili zdjęcia na pamiątkę. Na koniec spaceru po Starym Mieście zwiedzający weszli do Bazyliki Mariackiej – najwyższej w świecie ceglanej świątyni. Ostatnim punktem wycieczki w Gdańsku było Westerplatte, miejsce bohaterskiej walki polskich żołnierzy w pierwszych dniach II wojny światowej.
W trzecim dniu pobytu na Kaszubach młodzież zwiedziła zamek krzyżacki w Gniewie, zbudowany pod koniec XIII wieku i rozbudowywany w XIV i XV wieku. W zamku uczniowie przeszli krużgankiem obronnym, obejrzeli kaplicę, weszli do sali rycerskiej oraz do sali z eksponatami z czasów II wojny światowej. Najwięcej emocji dostarczył pobyt w izbie tortur, gdzie można usłyszeć krzyki torturowanych oraz zobaczyć dawne narzędzia tortur, takie jak fotel czarownic, Madejowe łoże czy zgniatacz głowy i kciuka.
Przewodnik po zamku, ubrany w staropolski strój, zachęcał młodych turystów do ponownego odwiedzenia tego miejsca z rodzicami, kiedy będzie się odbywał turniej rycerski.
Wycieczka na Kaszuby i poznanie tej pięknej krainy na pewno pozostanie w pamięci uczniów i skłoni ich do spędzania wakacji w tym malowniczym regionie naszego kraju. Małgorzata Sieczkowska.