Samorząd Uczniowski ogłasza KONKURS międzyklasowy CHOINKA W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE. Wszystkie oddziały w szkole stroją swoje choinki klasowe.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21.12.2023
Samorząd Uczniowski ogłasza KONKURS międzyklasowy CHOINKA W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE. Wszystkie oddziały w szkole stroją swoje choinki klasowe.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21.12.2023
Samorząd Uczniowski ogłasza indywidualny KONKURS praktyczno-fotograficzny na wykonanie owocowo-warzywnej ozdoby świątecznej. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8. Należy wykonać ozdobę z owoców i /lub warzyw, zrobić zdjęcie i przynieść je do p. Ilony Ślebody.
Działanie to odbywa się w ramach realizacji projektu Z ekologią na TY.
Format zdjęcia 10cmx15cm. Termin realizacji do 22.12. 2023.
Wśród nagród będą również vouchery na ocenę celującą z biologii. Zachęcamy do zabawy.
Poniżej przykładowe zdjęcie pracy konkursowej.
28.11. Klasy 7A i 8A wybrały się do Centrum Nauki i Techniki EC1. Uczniowie brali udział w warsztatach "Hydrozagadka", podczas których samodzielnie zbadali pH wody, jej twardość i zawartość żelaza ⚗️🧪🧲 Odbyli również wycieczkę z przewodnikiem, w jej trakcie poznali historię elektrociepłowni i zasady jej funkcjonowania. Mieli też chwilę, by zapoznać się z naukowymi ekppzycjami.
Opiekuni: P. Małgorzata Pukowska, P. Aleksandra Staniewska
W poniedziałkowy poranek na świetlicy szkolnej, w ramach projektu Z ekologią na TY wykonaliśmy papierowe dzieła - wiewiórki. Rozmawialiśmy o dzikich zwierzętach 🦅🐿️. Wsłuchiwaliśmy się w wydawane przez nie odgłosy. Dzieci były zaskoczone, że sarny szczekają, a orły bieliki cienko skrzeczą.
I. Śleboda
Dnia 23 listopada dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-III uczestniczyły w spotkaniu z pisarką, autorką książek dla dzieci, odznaczoną Orderem Uśmiechu Barbarą Kaszyńską. Podczas spotkania pisarka przybliżyła małym czytelnikom swoją twórczość, opowiadała w jaki sposób powstawały jej nowe książki, odpowiadała na pytania dzieci i uczniów. Ze względu na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia przybliżyła dzieciom historię powstania pierwszej zabawki.
W miłej atmosferze dzieci wysłuchały wielu ciekawych wierszy czytanych przez autorkę. Spotkanie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze, a dzieci nagrodziły pisarkę gromkimi brawami. Pełne emocji spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek. Mamy nadzieję, że takie spotkania z pisarzami będą aktywną zachętą do czytania, bo każdy chętniej sięga po książkę, której autora poznał osobiście. Katarzyna Targalska.
Świętowanie rozpoczęliśmy od Klubu Pożeraczy Książek, pierwszego z działań Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek: Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka. W ramach tej akcji wszyscy chętni mieli za zadanie przeczytać 5 książek i wykonać 2 wyzwania.
Dla miłośników fotografowania biblioteka zaproponowała konkurs fotograficzny.
Przy wykorzystaniu księgozbioru szkolnego i/lub domowego trzeba było znaleźć swoje imię na okładce lub w treści książki i zrobić sobie z tą książką zdjęcie.
Kolejną akcją był kiermasz książek zorganizowany w dniach do 19 do 25 października.
Świętowanie zakończyliśmy udziałem w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie [#przerwanaczytanie]. Akcja trwała na przerwach międzylekcyjnych. Część osób przyniosła swoje ulubione książki z domu, inni skorzystali z zasobów biblioteki. Dodatkowo w bibliotece i w świetlicy szkolnej zostały stworzone Strefy czytania, w których można było wysłuchać fragmentów wybranych książek.
Bardzo wszystkim dziękuję za zaangażowanie w zorganizowane akcje i zapraszam do biblioteki, tu zawsze możecie kontynuować Waszą przygodę z książką.
Anna Rosiak
Dzisiejszy dzień minął nam pod hasłem DARY JESIENI.
Klasy: 4a i 7b przygotowały zdrowsze wersje smakołyków.
Uczniom obu klas i ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w nasz kiermasz.
Zebrane fundusze będą wykorzystane na nagrody i akcje organizowane przez Samorząd Uczniowski.
Uczniowie klas 2a i 3a dnia 22 listopada (środa) korzystający ze świetlicy, wysłuchali fragmentów książki Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”. Porusza ona temat aklimatyzacji w nowym środowisku.
Główny bohater to chłopiec z Ukrainy, który chodzi do polskiej szkoły.
Uczniowie byli nie tylko biernymi słuchaczami, ale też bardzo chętnie czytali fragmenty.
Dziękuję: Gabrysiowi, Oliwii i Brunowi za pomoc w czytaniu, a także p.B. Wolszczak za rekomendację książki.
Karolina Patora,
Wychowawca świetlicy
Dzisiaj (21.11) w szkole odbył się apel. Przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady dbałości o mienie szkoły, zasady zachowania czystości. Najprzyjemniejszym punktem apelu było wręczenie nagród za udział w kilku konkursach:
-biblioteczny konkurs fotograficzny,
-ogólnopolski konkurs plastyczny ,,Odpoczywaj na wsi''
-konkurs plastyczny ,,Jesienne drzewo''
-plastyczny konkurs Samorządu Uczniowskiego ,,Portret Marii Skłodowskiej-Curie
Zwycięzcom gratulujemy
23 listopada uczniów klas I-III i oddziału przedszkolnego odwiedzi autorka książek dla dzieci Barbara Kaszyńska. Od poniedziałku w naszej szkole będzie się odbywał kiermasz książek. Każda książka jest z autografem pisarki. Serdecznie zapraszamy do zakupu, zbliżają się święta, a książka z autografem będzie wyjątkowym prezentem. Opiekun wydarzenia: Katarzyna Targalska.
Dzisiejszego poranka tworzyliśmy na świetlicy szkolnej ciekawe prace plastyczne-liski.
Wykorzystaliśmy piękne, jesienne liście.
W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. To doskonała okazja, by uświadamiać młodzieży, jak szkodliwa dla organizmu jest nikotyna. Stąd też, pod hasłem „Witaminy zamiast nikotyny” już od poniedziałku odbywały się zajęcia profilaktyczne, m.in. pogadanki „Dziękuję, nie palę!”, „Bierny palacz – kto to?”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia, wykształceńie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie oraz organizacja czasu wolnego. W dniu dzisiejszym (16 listopada) klasa 4a zorganizowała happening, podczas którego uczniów klas 7 i 8 częstowano jabłkami – w myśl: witaminy zamiast nikotyny. Jabłka, zaoparzone w etykiety z hasłami antynikotynowym, wzbudziły zainteresowanie wśród uczniów i szybko się rozeszły.
Ilona Śleboda
Dnia 16.11.2023 uczniowie z klasy 3a przebywający w świetlicy wykonali makietę lasu jesienią. Jest to jedno z zadań w projekcie ekologicznym koordynowanym przez p.I.Ślebodę "Z ekologią na ty".
Dzieci wykorzystały tekturowe rolki, kawałki kolorowej pianki, filcowe naklejki, farby plakatowe oraz tekturę.
Zajęcia poprowadziła Karolina Patora.
Dzisiaj odbył się III Integracyjny Rajd Niepodległościowy zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgierzu. Honorowy patronat nad rajdem objął Starosta Zgierski. W rajdzie wzięły udział nasze dwie drużyny z klasy 7b. Drużyny spacerowały ulicami miasta Zgierza i odwiedzały miejsca zadaniowe. Rozwiązywaliśmy ciekawe zagadki dotyczące zasłużonych Zgierzanek, a po powrocie do szkoły zostaliśmy poczęstowani ciepłą zupą i wszystkie drużyny wspólnie wykonały plakat. Na zakończenie była zbiorowa fotografia i upominki dla wszystkich zespołów.
Opiekunowie: Paulina Janiszewska i Ilona Śleboda
Uczniowie klasy 3b i 4b wybrali się 13 listopada na wycieczkę do Warszawy, kontynuując pogłębianie wiedzy niepodległościowej. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy podziwiać zmianę warty. Później udaliśmy się spacerem po starym mieście do Pomnika Małego Powstańca. Następnym miejscem jakie zwiedziliśmy było Centrum Nauki Kopernik, mogliśmy tam poznać tajemnice otaczającego nas świata. Mogliśmy wszystko dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. Wielką zabawą, ale i nauką były przeprowadzone eksperymenty. Miło było patrzeć na uśmiechnięte i ….pełne zaciekawienia twarze dzieci, gdy mogły doświadczać same wielu zjawisk ze świata nauki jak i przyrody. Opiekunami grypy były p. Katarzyna Targalska, Renata Gieraga i Katarzyna Piechota - Łuczak.
Rolą wychowawcy świetlicy jest tworzenie takich sytuacji edukacyjnych i atmosfery, które zachęcą i zainspirują dziecko do tworzenia. Nie istnieje systemowa hierarchia zajęć organizowanych w świetlicy. Zajęcia plastyczne są równoważne z innymi i nie należy ich deprecjonować.
Na zajęciach plastycznych dziecko ma prawo tworzyć oryginalne, niepowtarzalne dzieła według własnej wyobraźni. Powinny one być dla dzieci ekscytującą przygodą, nigdy jedynie kolejnym, męczącym i nieciekawym zadaniem do wykonania.
Błędem nauczyciela jest „nastawienie na efekt”. Dziecko tworzy więc przede wszystkim dla siebie, a nie w celu zdobycia aprobaty dorosłych. Świadomy nauczyciel powinien wspierać dziecko w procesie twórczym i nie oczekiwać efektu o wysokiej jakości estetycznej.
Rolą wychowawcy świetlicy jest inspirowanie i tworzenie optymalnych warunków zachęcających do podejmowania działań plastycznych, gwarantowanie dostępności materiałów zawsze, gdy tylko dziecko odczuwa potrzebę ekspresji artystycznej.
Zadaniem nauczyciela jest przede wszystkim stymulowanie działań plastycznych, odpowiednie planowanie i organizacja procesu, zapewnienie bezpieczeństwa, wywołanie zainteresowania.
Dziecko powinno mieć możliwość doprowadzenia do końca własnej pracy nad dziełem oraz samodzielnego decydowania, kiedy jest ono ukończone. Przerywanie twórczego procesu jest jak ucinanie komuś wypowiedzi wpół zdania.
Jako dorośli nie musimy rozumieć sztuki dziecka, gdyż nie tworzy ono w taki sposób jak artysta, a jego działania nie są zorientowane na cel w postaci "ładnego obrazka". Celem aktywności plastycznej dziecka nie jest uzyskanie zadowalającego estetycznie produktu.
Rolą wychowawcy jest dostrzeganie, akceptowanie i docenianie działań plastycznych dziecka oraz wspieranie jego twórczego rozwoju.
Należy dołożyć wszelkich starań, aby dzieci przebywające w świetlicy zaciekawiać, angażować, inspirować i aranżować sytuacje, w których każde dziecko doświadczy radości tworzenia.
Karolina Patora
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Hubert Wentland, Zuzanna Wentland, Aleksandra Stępniewska, Zuzanna Wilczewska, Jakub Błachowicz, Filip Stasiak, Aleksander Szczepańczyk, Maria Przybylak, Maria Wierzbicka, Lena Brzozek, Nikola Modrzejewska, Bartek Warszawski, Maks Kasiński, Paweł Królikowski, Mikołaj Klimkowski, Artashes Petrosyan, Maria Sadecka, Aleksandra Chrząszczewska, Adam Jadczak brała udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Przywitaliśmy Ogień Niepodległości, braliśmy udział w paradzie i przeszliśmy z Placu Kilińskiego na plac Jana Pawła II, gdzie złożyliśmy kwiaty pod tablicami upamiętniającymi walki o wolność.
Opiekunowie: P. Dyrektor Anna Sadok, P. Ilona Jatczak, P. Aleksandra Zientarska, P. Aleksandra Staniewska
Dziś, 10 listopada, świętowaliśmy w szkole 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Apel dla starszych klas przygotowali uczniowie 6A i 6B pod opieką p. Anety Góralskiej-Andrzejczak oraz p. Daniela Gwizdały. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu młodzi aktorzy przypomnieli nam o długiej, trudnej drodze naszej ojczyzny do wolności, wiadomości historyczne przeplatając recytacją oraz pieśniami patriotycznymi - w tym słynną "Pierwszą brygadę" w wykonaniu uczennicy klasy 7A, Magdaleny Cyrulińskiej.
Klasy 6A i 7A wzięły dziś udział (10.11.) w organizowanym przez Szkoła Podstawowa nr 8 w Zgierzu tworzeniu żywej flagi na placu przed miejskim ratuszem. Po odśpiewaniu hymnu oraz wysłuchaniu przemówienia Pana Prezydenta Miasta Zgierza uczniowie zgierskich szkół i przedszkoli unieśli w górę kartki reprezentujące nasze barwy narodowe.
Opiekunowie: p. Damian Bałabuch, p. Aleksandra Staniewska