Jeszcze trzeba spalić kalorie






Kopalnia w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, m. in. ze względu na imponujące podziemne komory w całości wykute w soli. My w Kopalni „Wieliczka” odkrywaliśmy co wspólnego mają ze sobą „makarony”, „kalafiory” i „włosy św. Kingi”. Dowiedzieliśmy się, jak w dawnych czasach wydobywano sól i do czego ją wykorzystywano.
Klasy 8a, 8b i 8c spędziły dzisiaj miły dzień. Dojechaliśmy do Ojcowa. Spacerowaliśmy DOLINĄ PRĄDNIKA. Ogrom cudownej zieleni ładował nasze akumulatory.
Odwiedziliśmy JASKINIĘ NIETOPERZOWĄ,
zwiedziliśmy także JASKINIĘ ŁOKIETKA.
W dniu 29.05. reprezentanci naszej szkoły, Aleksandra Tomczak z 6A i Piotr Stańczyk z 6B, wzięli udział w XXVII powiatowym konkursie recytatorskim WENA organizowanym przez Szkoła Podstawowa nr 8 w Zgierzu pod patronatem Prezydenta Miasta Zgierza. Uczniowie zaprezentowali niełatwe w interpretacji wiersze Wisławy Szymborskiej. Zdobyli cenne doświadczenie na scenie oraz mieli okazję doszlifować swój talent aktorski.
Uczniów do konkursu przygotowała p. Aleksandra Staniewska
Nasza świetlica otrzymała już certyfikat za uczestnictwo w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”. Koordynatorem projektu była Karolina Patora, wychowawca świetlicy. W ciągu całego roku szkolnego zostały zrealizowane różne działania, mające na celu wprowadzenie dzieci w świat sztuki europejskiej.
26 maja (piątek) uczniowie przebywający w szkolnej świetlicy wykonali portrety swoich mam. Udekorowali je serduszkami wyciętymi z filcu i taśmami washi tape.
Po zajęciach otrzymali smyczki do kluczy, za które serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów, Państwu Witak.
Karolina Patora
18 maja w naszej szkole odbyła się Międzyszkolna Olimpiada wiedzy dla pierwszoklasistów "Już wiem, umiem, potrafię", pod patronatem prezydenta miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego. Cieszymy się, że w tym roku drużyny ze wszystkich zgierskich szkół zaszczyciły nas swoją obecnością. I miejsce zajęła drużyna z SP6, II miejsce z SP 12, zaś III miejsce zajęła drużyna z I Społecznej Szkoły Podstawowej Przyjaciół Zgierza. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował prezydent miasta, a wręczyła osobiście zastępca naczelnika wydziału Edukacji Dzieci i Młodzieży Małgorzata Bujalska. Gratulujemy !!! Do zobaczenia za rok. Organizatorem olimpiady były: Katarzyna Targalska, Anna Paulus, Katarzyna Wilgocka. Podziękowania dla p. Pawła Karlikowskiego za wydrukownie specjalnie zaprojektowanych medali w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Klasy 6b i 8c wybrała się na XIV Rajd Edukacyjny Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Pogoda nam sprzyjała, sprawnym tempem dotarliśmy do celu.
Opiekunowie: P. Janiszewska, I. Śleboda, K. Pietrasik.
W maju uczniowie klas 5b Lena Brzozek, Nina Butkiewicz, Gabriela Dorcz, Blanka Grzybowska-Kopiasz, Maks Kasiński, Mikołąj Klimkowski, Paweł Królikowski, Natalia Krzewina, Mateusz Maj, Karolina Markiewicz, Nikola Modrzejewska, Artashes Petrosyan, Maria Przybyla, Amelia Sobolewska, Bartosz warszawski, Maria Wierzbicka, 5a-Amelka Gajda i 7a-Ewa Piec, Maria Sadecka, Wiktoria Chmura, Tymoteusz Smura, Mateusz Ostrowski i Adam Jadczak uczestniczyli w programie edukacyjnym Euroweek dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym , który miał na celu doskonalić umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego oraz kształtować zdolności przywódcze uczestników. Ponadto program rozwijał inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczył wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwijał kreatywność. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z Peru, Francji oraz Gruzji. Warsztaty były pełne wrażeń, zabaw, gier i integracji zespołu.
Opiekunowie: p. Ewa Pawlak i p. Ilona Jatczak
W dniu 25.04. odbyło się głosowanie uczniów i pracowników szkoły na patrona SP10. Rodzice brali w nim udział poprzez platformę Teams. Dla wszystkich klas była to użyteczna lekcja demokracji. Społeczność szkolna wybrała na przyszłą patronkę Marię Skłodowską-Curie. Zgłosy zliczono dwukrotnie - najpierw zrobia to komisja koordynującą wybory, potem reprezentanci uczniów. W tym momencie czekamy na zgodę organu prowadzącego. Już niedługo nasza szkoła otrzyma imię
Uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach historycznych. Miłośnicy i pasjonaci dziejów z pomorskiego Bractwa Kerin przeprowadzili zajęcia dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w których sami wcielali się w różne postacie z naszych dziejów. „Żywa Lekcja Historii“ była poświęcona dziejom polskiego państwa, od jego zamierzchłych początków, aż po bohaterskie przełamywanie zagrożeń przez naszych przodków.
W dniu 15.05 na boisku MOSiR Zgierz odbyły się Mistrzostwa Zgierza w piłce nożnej w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja chłopców wystąpiła w składzie:
Wiktor Burzyński 8A
Dominik Dratkowicz 8C
Przemysław Gaweł 8B
Olivier Leszczyński 8B
Mateusz Matusiak 8A
Jakub Pajor 7A
Kacper Patora 7A
Hubert Przybylak 8B
Jakub Raszewski 8A
Mateusz Szymczak 8B
Chłopcy po zaciętych pojedynkach z rówieśnikami ze zgierskich szkół zajęli
II miejsce.
Gratulujemy
Opiekunem na zawodach był p. Damian Bałabuch
Dziewczynki z klasy 8c przygotowały dla dzieci ze świetlicy szkolnej eko-warsztaciki. Dzieci sadziły nasiona pomidorów. Teraz czekamy aż wzejdą, posadzimy je w ogródku szkolnym.
Tym razem w rolę olimpijskich bogów wcieliła się klasa 5A, która również wyprawia huczną, mitologiczną ucztę. Nie dość, że uczniowie popisali się wiedzą i kreatywnością przy tworzeniu strojów, to jeszcze umiejętnościami wzajemnego słuchania oraz organizacyjnymi.
Koło Miłośników Przyrody wybrało się do pięknego miejsca obfitującego w niesamowitą różnorodność roślin egzotycznych. W Palmiarni w Łodzi podziwiać mogliśmy ponad 150 letnie palmy jedna z nich przebijając stary dach palmiarni wymusiła jej remont, kawa, mandarynki, pomarańcze, ciekawe epifity, a nawet karmiliśmy karasie ozdobne.
Piękny, zielony dzień .