WYDARZENIA – PUNKT DYDAKTYCZNY

NOWE ROŚLINY W NASZYM OGRODZIE

W czerwcu na kwiatowej rabacie posadziliśmy nowe rośliny: różę, werbenę i bodziszka. W skrzynkach pojawiły się zioła i dwa gatunki dyni. Sadzonki i nasiona zakupiliśmy za pieniądze zebrane na Lawendowym Kiermaszu.

 „CZYTANIE NA POLANIE 2024″ – W PRZEDSZKOLU I W KLASACH 1-3
Już po raz drugi, w naszej szkole odbyła się Międzynarodowa Akcja „Czytanie na Polanie”. Wzięły w niej udział przedszkole oraz oddziały 1-3, które zgodnie z regulaminem czytały wybrane przez siebie książki w plenerze. Pogoda dopisała, więc wyposażeni w kocyki, wodę i przekąski wybraliśmy się na czytelniczy piknik. Czytaliśmy w szkolnym ogrodzie jaki i miejskim parku. Wśród lektur znalazły się: opowiadania kamishibai” Po drugiej stronie lustra”, „O zajączku, który nie chciał się dzielić” oraz „Jak Leon polubił siebie?”, „Być jak kapibara”, „Pieciopsiaczki”, „Pomelo”, „Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta”, „Królikula przedstawia. Zajazd pod psem”, „Ostatnie dzieciaki na Ziemi”, „Wszystkie kolory miłości” oraz wiele, wiele innych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

WIOSNA W SZKOLNYM OGRODZIE

Choć obecnie pogoda nas nie rozpieszcza to niedawne ciepełko sprawiło, że do naszego ogrodu zawitała wiosna. Zakwitły rośliny, które uczniowie sadzili jesienią, podczas Szkolnej Akcji Cebulka. Zrobiło się kolorowo od fioletowych szafirków, żółtych żonkili i różnobarwnych tulipanów. Kwiatowe rabaty cieszą oko uczniów i pracowników szkoły a także mieszkańców naszego osiedla i zwiastują przyjście prawdziwej wiosny.

KONKURS „CZYJ TO LIŚĆ?”

W czwartek 11 stycznia odbył się szkolny konkurs dendrologiczny „Czyj to liść?”. Chętni uczniowie klas V – VII mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności rozpoznawania gatunków drzew i krzewów występujących w Polsce. Konkurs poprzedziła wystawa „Drzewa i krzewy Polski”, przygotowana przez szóstoklasistów, na której prezentowane były karty z zielnika i ulotki dotyczące drzew i krzewów występujących w polskich lasach i parkach.

LAWENDOWY KIERMASZ

W czwartek na Lawendowym kiermaszu można było zakupić ręcznie robione wyroby z lawendy: bukieciki i zapachowe woreczki oraz zakładki do książek z motywem naturalnych roślin łąkowych. Lawenda pochodziła ze zbiorów w szkolnym ogrodzie, suszone kwiaty min. ze szkolnej łąki. Wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu będą przeznaczone na wiosenne zakupy sadzonek do szkolnego ogrodu.

SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”  ROZSTRZYGNIĘTY

W piątek zostały wręczone nagrody w Szkolnym konkursie fotograficznym „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi i uwiecznienie na zdjęciach piękna i różnorodności naszej ojczystej przyrody. W nawiązaniu do realizacji projektu: Utworzenie punktu dydaktycznego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi, tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem ”Jesień w ogrodzie”. Prace można ogląda na wystawie pokonkursowej na holu szkoły.
Nagrody otrzymali:
Kacper Kryszczyński klasa 7a – I miejsce
Aleksander Świta klasa 6d – II miejsce
Jan Krzemień klasa 7a – III miejsce
Wyróżnienia:
Natalia Sztuka klasa 6a
Julia Głowacka klasa 6a
Lena Drabik klasa 7c
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy!

DRZEWA I KRZEWY NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

Uczestnicy koła przyrodniczo-ekologicznego uczestniczyli w warsztatach terenowych, podczas których rozpoznawali pospolite gatunki drzew i krzewów, które rosną w szkolnym ogrodzie i na terenie wokół szkoły.

AKCJA CEBULKA

Przez cały październik trwała akcja cebulka. Uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawcy sadzili rośliny cebulowe w naszym szkolnym ogrodzie. Młodzi ogrodnicy poznali gatunki roślin cebulowych i zasady ich uprawy. Podczas prac wykorzystane zostały narzędzia ogrodnicze zakupione dzięki dofinansowaniu projektu przez WFOŚiGW w Łodzi oraz zebrane w szkolnej akcji Prezent dla ogrodu.
Krokusy, szafirki, tulipany, żonkile, narcyzy ukwiecą szkolny ogród i będą cieszyć nasze zmysły zwiastując przyjście wiosny.

SZKOLNA AKCJA „PREZENT DLA OGRODU”

Serdeczne podziękowania dla wszystkich Uczniów i Rodziców, którzy włączyli się do szkolnej akcji „Prezent dla ogrodu”. Podarowane narzędzia ogrodnicze: łopatki, sekatory, graczki i konewki będziemy wykorzystywać do prac w naszym szkolnym ogrodzie.

Jeszcze raz DZIĘUJEMY 😊

ŁĄKA KOLOROWA I PACHNĄCA

Jesienną porą w naszym szkolnym ogrodzie odbywały się lekcje języka polskiego i plastyki. Szkolna łąka była inspiracją do twórczości literackiej i plastycznej. Podczas plenerów powstały wiersze i listy do łąki oraz obrazy. Wytwory młodych artystów można podziwiać na wystawie ”Łąka kolorowa i pachnąca”

WYZNACZAMY KIERUNKI GEOGRAFICZNE ZA POMOCĄ KOMPASU

W czwartek klasa IV d uczestniczyła w lekcji terenowej w naszym szkolnym ogrodzie. Uczniowie doskonalili umiejętność wyznaczania kierunków świata za pomocą kompasu. Zajęcia terenowe pozwoliły uczniom na sprawdzenie w praktyce, nabytej podczas lekcji w klasie wiedzy. Nie było łatwo, ale wszystkie grupy dotarły na metę.

ZBIORKA DLA SCHRONISKA W JASIONCE

Drodzy Uczniowie i Drodzy Rodzice.
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Przypominamy o trwającej w naszej szkole zbiórce darów dla schroniska w Jasionce.
ZBIERAMY:
karmę mokrą i suchą, makarony dla zwierząt, saszetki, puszki z karmą, miski, kagańce, smycze, obroże, transportery.
Zbiórka trwa do końca miesiąca.
Z góry  dziękujemy za włączenie się do akcji!
Uczniowie z Koła przyrodniczego i Samorząd Szkolny

UWAGA! KONKURS!

konkurs 1

konkurs 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZBIORY LAWENDY W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE

W naszym szkolnym ogrodzie uprawiamy warzywa, zioła i kwiaty. Na ostatnich zajęciach koła przyrodniczo-ekologicznego uczniowie zbierali lawendę – roślinę piękną, o niezwykłych właściwościach i oszałamiającym zapachu. Ze zbiorów powstaną kwietne bukieciki  oraz zapachowe woreczki z lawendą.

ŚWIĘTO DYNI

W środę 4 października uczniowie z Koła przyrodniczego „Zielono mi” zebrali dynie, które obrodziły w naszym szkolnym ogrodzie. Zbierania plonów przyniosło dużo pozytywnych emocji i ogromną satysfakcję. Dynie zostały przekazane do szkolnej stołówki. W przyszłym tygodniu będzie zupa dyniowa.
Z okazji zbiorów uczniowie z Koła zorganizowali w naszej szkole Święto Dyni.
Dzisiaj w szkole zrobiło się pomarańczowo i żółto. Uczniowie ubrali się w kolorach dyni, podczas zajęć wykonywali dyniowe gadżety, w czasie przerw poszukiwali i zbierali ukryte na korytarzach dynie. W konkursie na ilość zebranych dyń zwyciężył Kuba z klasy VI a. Gratulujemy!
To był kolorowy i wesoły dzień.

Z WIZYTĄ W PASIECE

W miniony czwartek uczniowie klas 2d i 2e odwiedzili pasiekę w Lipce. Podczas tej wizyty zdobyli wiedzę o życiu pszczół, pracy pszczelarza oraz mogli skosztować różne miody. Każdy wykonał pracę techniczną z filcowanej wełny. Zwieńczeniem pobytu było ognisko i pieczenie kiełbasek. Bardzo dziękujemy za gościnę i ogrom przekazanej wiedzy pani Marzenie Serafińskiej.

WYCIECZKA DO PASIEKI W LIPCE

Uczniowie klas IV a i IV d pojechali na wycieczkę do Pasieki w Lipce, gdzie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych. Pani Marzena – pszczelarka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o życiu pszczół i ich roli dla istnienia życia na Ziemi. Następnie odbyła się degustacja miodów i ognisko z kiełbaskami. Wycieczka była również okazją do budowania dobrych relacji i integracji zespołów klasowych.

„SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do 30 Ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Zbieraliśmy śmieci na terenie wokół szkoły i porządkowaliśmy nasz szkolny ogród.

PROSZĘ PANI, CZY  WYJDZIEMY DZISIAJ NA DWÓR?

 Wrześniowe upały wygoniły uczniów z klasy.  Szkolny ogród stał się inspiracją do nietypowych lekcji języka polskiego w klasie IVc, VIb, VId i VIId. W odpowiedzi na prośby uczniów wyszliśmy na dwór  po to, by ortograficzne trudności pokonywać w biegu oraz  malować pędzlem i słowem szkolną łąkę,
Rozentuzjazmowani uczniowie uczyli się ortografii w wyścigach rzędów, kręcili hula – hop i skakali na jednej nodze, powtarzając zasady lub odgadując trudności ortograficzne na fiszkach podawanych przez asystenta. Następnie biegali od drzewa do drzewa, by dyktować pisarzowi trudne słowa. Najmłodsi byli zajęci kolorowankami ortograficznymi, zaś starsi i  bardziej romantyczni malowali szkolną łąkę i pisali wiersze z użyciem podstawowych środków stylistycznych:
Pola kwiatowe w blasku słońca grają
Kwiaty tańczą, wiatr je kołysze
Barwy i zapachy jak tęczą  się rozciągają
żywą  paletą  kolorów .
Tu obraz na mym płótnie
Żótcienie, fiolety i biele jak raj,
gdzie serca mogą się schronić.
(fragment wiersza Liliany Tomaki z kl. VIId)

UDZIAŁ W KONKURSIE „CZYSTE OSIEDLE – RAJD EKOLOGICZNY”

W piątek 15 września klasa 7c uczestniczyła w rajdzie „Czyste osiedle – rajd ekologiczny” organizowanym przez Urząd Miasta Zgierza. Termin rajdu pokrywał się z ogólnopolską akcją Sprzątania Świata, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Uczniowie przeszli trasę według otrzymanej mapy, wykonywali zadania konkursowe o tematyce ekologicznej i sprzątali teren. Rajd zakończył się piknikiem w Parku Miejskim. Reprezentacja naszej szkoły otrzymała dyplom za udział w rajdzie, a każdy z uczestników sportowy upominek. Wyniki konkurencji konkursowych wkrótce.
Był to miły i bardzo pożyteczny dzień.

DOTKNIJ, POCZUJ
Jednym z elementów naszej ekopracowni jest ścieżka sensoryczna, która angażuje zmysł dotyku. Tuż przed wakacjami nasi uczniowie testowali jej możliwości poznając za pomocą dotyku materiały o różnych kształtach i fakturach, jak kora, szyszki, kamienie, zrębki.

LEKCJA BIOLOGII W SZKOLNYM OGRODZIE
Uczniowie klas V-tych uczestniczyli w lekcji biologii w terenie. W czasie zajęć uczniowie rozpoznawali gatunki roślin nasiennych, występujące w naszym szkolnym ogrodzie.

LEKCJA BIOLOGII W KLASA VI-TYCH w SZKOLNYM OGRODZIE
Klasy szóste uczestniczyły w lekcjach biologii na temat „Przegląd i znaczenie ptaków”. Zajęcia odbyły się w szkolnym ogrodzie, w naszym Ptasim zakątku.
Wykorzystując tablicę – grę edukacyjną uczniowie poznawali ptaki różnych środowisk, a także prowadzili obserwacje ptaków najbliższej okolicy.
Podczas zajęć uczniowie zaprezentowali również przygotowane przez siebie plakaty przedstawiające ptaki występujące w Polsce.

UCZNIOWIE KLAS 4-TYCH NA LEKCJI W SZKOLNYM OGRODZIE
Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w lekcji przyrody „ROŚLINY I ZIERZĘTA NAJBLIŻSZEJ OKOLICY”. Za pomocą przewodników rozpoznawali organizmy, które udało się znaleźć w naszym szkolnym ogrodzie. Bezpośrednie obserwacje na łonie natury to najlepszy sposób poznawania przyrody.

ZIELONO MI – OTWARCIE PRACOWNI EKOLOGICZNEJ
14 czerwca 2023 z dumą i radością  inaugurowaliśmy działanie Punktu Dydaktycznego „Zielono mi”, który powstał przy budynku szkoły na ulicy Leśmiana.  W przyszkolnym ogrodzie pojawiły się tablice edukacyjne uczące o życiu ptaków i owadów, miejsce ze stołami i ławkami, które umożliwia prowadzenie zajęć w plenerze, domki dla ptaków i owadów, które zasiedlą skrzydlaci mieszkańcy, rabaty kwietne, ogródek warzywno-ziołowy, kompostownik, a także łąka kwietna i ścieżka sensoryczna. W scenerii wiosennego ogrodu zabrzmiały słowa poezji Bolesława Leśmiana i Wisławy Szymborskiej w przygotowanym przez uczniów programie artystycznym opowiadającym o relacji człowieka z przyrodą.  Pan Prezydent Przemysław Staniszewski, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Marek Lipiec i Pani Dyrektor Liliana Sobieska-Jędruszczak dokonali oficjalnego otwarcia pracowni przecinając symbolicznie wstęgę. Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW udało się stworzyć miejsce do prowadzenia zajęć edukacji przyrodniczej i ekologicznej, dzięki któremu lekcje w plenerze będą jeszcze ciekawsze. Od dzisiaj w naszej szkole jeszcze bardziej „Zielono mi”.
Całkowity koszt projektu wynosi: 63 158,00 zł
Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi wynosi: 60 000,00 zł. Pozostałą kwotę zapewnił organ prowadzący – Urząd Miasta Zgierza.

JESTEŚMY EKO!
W szkolnym ogródku powstała eko sofa z przemysłowych palet. U nas w szkole nic się nie zmarnuje a wręcz przyda. A to przede  wszystkim dzięki pomocy naszego szkolnego konserwatora pana Witolda. Każdy ze szkoły może od dziś usiąść, odpocząć lub poczytać. Dzieciaki ze świetlicy chętnie siedziały testując nowe siedzisko i pozując  do zdjęć.

PLASTYKA W SZKOLNYM OGRÓDKU
Sprzyjająca aura pozwoliła aby lekcje plastyki przeniosły się na świeże powietrze. Klasy 4 i 5 mogły ćwiczenia połączyć  z elementami przyrody. Klasa 5 b wykonywała rzeźby z wykorzystaniem drzew, inspiracją do wykonania rzeźby była- pajęcza sieć. Powstały bardzo oryginalne dzieła z wykorzystaniem włóczki. Przy okazji uczniowie ćwiczyli  pracę  w grupach.
Klasy 4 starały  uchwycić przyrodę w formie rzucanych cieni. Na białych kartkach odrysowywały ciekawe i oryginalne kształty roślin,  przy okazji rozmawiając o wybranych roślinach.

WIOSNA W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE
Wiosna dobiega końca. Przez cały wiosenny czas szkolny ogród cieszył nasze zmysły barwami i zapachem. Pierwszymi zwiastunami wiosny były fioletowe krokusy, czerwone tulipany i żółte żonkile. Następnie kwitły ozdobne czosnki, krzewy tawuły i bzu.  Obecnie na naszej rabacie wspaniale wygląda fioletowa szałwia, wkrótce zakwitnie lawenda.
W naszym warzywniku kiełkują ogórki i dynia.
Wiosna to wspaniały czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Uczniowie mogą się temu przyglądać każdego dnia w naszym szkolnym ogrodzie.

DOMKI DLA OWADÓW
Na warsztatach w Centrum Kultury Dziecka uczniowie zbudowali domki dla owadów. Domki zostały zagospodarowane i ustawione w naszym szkolnym ogrodzie tuż obok kwietnej łąki.

ZAWIESZAMY BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE
Ptaki są bardzo ważnym i pięknym elementem otaczającej nas przyrody. Niestety ptaków w miastach jest coraz mniej, ze względu na brak miejsc lęgowych. Zapraszamy ptaki do naszego ogrodu. Wieszamy budki i tworzymy im miejsce do życia.

UTWORZENIE PUNKTU DYDAKTYCZNEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 W ZGIERZU „ZIELONO MI”
Od początku roku szkolnego 2022/23 trwają prace w naszym szkolnym ogrodzie związane z realizacją projektu:  Utworzenie punktu dydaktycznego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu pod nazwą „Zielono mi”. Celem projektu jest zagospodarowanie przyszkolnego terenu i dostosowanie do prowadzenia zajęć edukacji przyrodniczej i ekologicznej oraz innych działań edukacyjnych szkoły.
Od października do grudnia 2022 zostały zrealizowane następujące zdania:
Na wcześniej oczyszczonym terenie utworzono: rabatę kwiatową, naturalną łąkę, ścieżkę sensoryczną, ustawiono stoliki i ławki. Zakupiono wyposażenie i pomoce dydaktyczne.
Wraz z nadejściem wiosny, ponownie przystąpiliśmy do prac. W zadania projektowe są zaangażowani pracownicy naszej szkoły oraz dzieci i młodzież. Nasz ogród pięknieje każdego dnia.

Comments are closed.