Projekt realizowany
w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna w akcji 1 Mobilność edukacyjna, Mobilność kadry edukacji szkolnej
w Szkole Podstawowej nr 6 im. J. Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Sportowymi
pod nazwą “Szkoła Podstawowa nr 6 w Zgierzu – miejsce, gdzie pasja spotyka się z doświadczeniem”Przyznana kwota: 22 218,00 Euro
Czas realizacji: 2017 – 2019Jobshadowing w Danii
W dniach 22-28 października 2018r. w ramach programu Erasmus +, a konkretnie mobilności zagranicznej typu Jobshadowing nauczyciele: Małgorzata Mirowska – wicedyrektor i nauczyciel j.polskiego, Małgorzata Stasińska – nauczyciel j.angielskiego i Paulina Bujalska – psycholog szkolny uczestniczyli w wyjeździe do szkoły w Danii. Nauczyciele obserwowali przez 5 dni swoich kolegów ze szkoły w Skodstrup.
Program wizyty zawierał:
- zapoznanie się z systemem edukacji w Danii
- obserwowanie pracy duńskich nauczycieli
- prezentacja Polski i Zgierza
- prezentacja Szkoły Podstawowej nr 6 w Zgierzu
- nawiązanie kontaktów z nauczycielami i uczniami z Danii
- zapoznanie z nowoczesnymi metodami pracy.
Mobilność edukacyjna w Portugalii
W dniach 22 – 27 lipca 2018 roku kolejni nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w mobilności edukacyjnej w Portugalii, tym razem w Porto. Razem z nauczycielami z Finlandii, Belgii oraz Węgier, nauczycielki matematyki Karolina Skupińska i Agata Czarnecka wzięły udział w kursie „Learning Together”, podczas którego dowiedziały się, jak korzystać z interaktywnych ośrodków naukowych i mobilnych aplikacji w kontekście edukacyjnym.
Outdoors education for ALL!
W dniach 16 – 20 lipca 2018 roku odbyła się kolejna mobilność edukacyjna kadry nauczycieli z naszej szkoły tym razem w Portugalii w Lisbonie. Nauczycielki języka angielskiego Elżbieta Leniart i fizyki Aleksandra Balcerska wzięły udział w kursie „Outdoors education for ALL!” dotyczącym edukacji poza murami szkoły wraz z nauczycielami z Finlandii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Słowenii, Rumunii i Włoch. Pięciodniowe szkolenie oparte było na aktywnościach i działaniach angażujących uczniów w naukę ale poza salami lekcyjnymi.
Interactive Teaching
Również w ramach programu Erasmus + w dniach 5 – 9 marca 2018 roku panie Jolanta Jóźwiak i Katarzyna Wojcieszek – nauczycielki języka angielskiego, uczestniczyły w mobilności zagranicznej. Było to 5-ciodniowe szkolenie dotyczące nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem zasobów internetowych, które odbywało się w Konstancji (Niemcy) i w Zurychu (Szwajcaria).
Nasze koleżanki przez pięć dni poznawały nowoczesne metody nauczania, programy internetowe ułatwiające i uatrakcyjniające nauczanie. W szkoleniu uczestniczyły również nauczycielki z Grecji i Włoch, z którymi wymieniły się doświadczeniami oraz nawiązały kontakty. Zaprezentowały Polskę i Zgierz oraz przedstawiły Szkołę Podstawową nr 6 w Zgierzu.
Jobshadowing w Portugalii
W ramach programu Erasmus + w dniach 5 – 9 marca 2018 roku kolejni nauczyciele: Aleksandra Balcerska – nauczyciel fizyki, Agata Czarnecka – nauczyciel matematyki i Elżbieta Leniart – nauczyciel języka angielskiego uczestniczyli w mobilności zagranicznej tym razem typu Jobshadowing.
Przez 5 dni obserwowali swoich kolegów ze szkoły Escola Dr. Mario Sacramento w Aveiro w Portugalii. W programie wizyty znalazły się między innymi:
- zapoznanie się z systemem edukacji w Portugalii
- obserwowanie pracy portugalskich nauczycieli
- prezentacja Polski i Zgierza
- prezentacja Szkoły Podstawowej nr 6 w Zgierzu
- nawiązanie bliższych kontaktów z nauczycielami i uczniami
- zapoznanie z nowoczesnymi metodami pracy
Szkolenie z metody CLIL
W dniach od 19 do 23 lutego 2018 roku w Pradze odbyła się pierwsza z mobilności związana z realizowanym w naszej szkole projektem Erasmus+. Dwóch nauczycieli wychowania fizycznego, p. Michał Basta i p. Krzysztof Kaźmierczak, wraz z nauczycielami z Portugalii, Łotwy i Słowacji, brało udział w tygodniowych warsztatach związanych z metodą CLIL.
CLIL, czyli Content and Language Integrated Learning jest metodą nauki języków obcych na różnych przedmiotach nauczanych w szkole. Opiera się na naturalnym przyswajaniu słownictwa i umiejętności komunikacyjnych w oparciu o wykorzystanie technik aktywizujących uczniów oraz używanie nowych technologii.