2022

Zakończenie zbiórki dla Hospicjum

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali dary na kiermasz świąteczny organizowany przez zgierskie hospicjum. Wszystko już gotowe.
Widzimy się w niedzielę 18 grudnia w godzinach 9.00-18.00 w siedzibie hospicjum przy ulicy Parzęczewskiej 72a.


Szkolne Koło Wolontariatu

Tajemnice w drewnie zaklęte

Uczniowie naszej szkoły (3c) uczestniczyli w ciekawym spotkaniu – Tajemnice w drewnie zamknięte oraz zwiedzili niezwykłą wystawę: Kolumna – Las – Miasto – Ogród – wystawa prac studentów architektury Politechniki Łódzkiej w Parku Kulturowym Miasta Zgierza. Inwentaryzacje, rysunki i fotografie drewnianych domów letniskowych w Kolumnie, ukazują jak olbrzymią pracę należy wykonać by chronić nasze dziedzictwo. Mozolne mierzenie, spisywanie i inwentaryzowanie każdego elementu budynku, którego historie zamknięte są w drewnianej architekturze. O ich tajemnicach opowiedział kurator wystawy dr inż. arch. Wojciech Pardała z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Przedstawił historię drewnianej modernistycznej zabudowy w Kolumnie koło Łasku. Jest tam kilkadziesiąt domów letniskowych powstałych w latach międzywojnia, które służyły do letniego wypoczynku i relaksu dla zamożniejszych mieszkańców dużych ośrodków przemysłowych.


Dziękujemy za zaczarowanie nas opowieścią o letniskowej Kolumnie i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Żaneta Gazewska

Finał konkursu pięknego czytania „Książka mówi”

Zosia Kurowska z klasy 2d zdobyła wyróżnienie I Kategorii podczas finał konkursu pięknego czytania „Książka Mówi”, który odbywał się pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Zosia czytała fragmenty poezji i prozy Marii Konopnickiej. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu wraz z Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu. W finale brało udział 25 uczestników z województwa łódzkiego.

Serdecznie gratulujemy Zosi i życzymy wielu kolejnych wspaniałych występów

Joanna Kapusta

Wyróżnienia w Olimpiadzie

1 grudnia licealiści z 2 klasy biologiczno – chemicznej – Diana Chudzik, Gabriela Karlikowska, Damian Uznański oraz z klasy 3 biologiczno-chemicznej – Martyna Krzeszewska i Martyna Widawska wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS. Zakres tematyczny olimpiady był jednak szerszy i obejmował również wirusy zapalenia wątroby oraz inne choroby przenoszone drogą płciową. Organizatorem konkursu była Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łodzi. W zmaganiach wzięło udział około 300 uczniów ze szkół średnich całego województwa łódzkiego. Nasze uczennice Diana Chudzik oraz Martyna Widawska otrzymały wyróżnienia. Uczennice wykazały się wiedzą w zakresie biologii, medycyny, przepisów prawa oraz aspektów społecznych. Temat był trudny nie tylko przez ogrom szczegółów ale też charakter społeczno – prawny, bowiem zakażeni wirusem HIV oraz chorzy na AIDS zmagają się często z wykluczeniem z życia społecznego. Cieszymy się, że znaleźli się uczniowie, którzy zainteresowali się tą trudną tematyką. Cała piątka – już dziś wyraziła gotowość do wystartowania w Olimpiadzie za rok.

Gratulujemy!

Sebastian Kozicki

Kiermasz świąteczny

W imieniu Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu i Szkolnego Koła Wolontariatu zwracamy się z prośbą o wsparcie rzeczowe kiermaszu świątecznego, który odbędzie się 18 grudnia w siedzibie hospicjum. Przyjmiemy wszystko czemu można nadać drugie życie m.in.: artykuły gospodarstwa domowego, artykuły i dekoracje świąteczne, artykuły wyposażenia wnętrz, artykuły drogeryjne, obrazy, grafiki. Dochód z kiermaszu zostanie w całości przekazany na potrzeby hospicjum stacjonarnego.

Czekamy na Wasze podarunki na kiermasz do 16 grudnia – M. Olejniczak i A. Kuja vel Kujat.

Szkolne koło wolontariatu

Kreatywna biologia na Uniwersytecie Łódzkim

Grupa 18-stu uczniów i uczennic postanowiła w niebanalny sposób spędzić piątkowe popołudnie i wieczór, wybierając się na Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Czekali tam na nich akademiccy nauczyciele, którzy przygotowali niezwykle ciekawe warsztaty oraz wykład w trakcie, którego profesor Marek Fol postarał się odpowiedzieć na pytanie „Czy stuletnia szczepionka BCG może nam pomóc w walce z COVID-19”. Podczas warsztatów w uczelnianych laboratoriach nasi licealiści poznali zasady działania enzymów restrykcyjnych, czy mikroskopu elektronowego, badali zdolności antyoksydacyjne nalewki z aronii, wina czy pepsi, odkrywali tajemnice mikroświata komórek roślinnych oraz bakterii i grzybów, biorących udział w produkcji żywności. Spotkanie z Wydziałem Biologii UŁ spełniło nasze oczekiwania do tego stopnia, że co niektórzy już deklarują swój udział w kolejnych spotkaniach z kreatywną biologią.

Sebastian Kozicki

Wykład „Izrael – państwo wpisane w depozyt religii” na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego

W dniu 15 listopada 2022 r. klasy 3B i 3D po opieką p. Karoliny Balickiej i p. Aleksandry Kuja vel Kujat, pogłębiały wiedzę geograficzną podczas wykładu z prof. Andrzejem Rykałą, który przybliżył tematykę dotyczącą Izraela. Wysłuchaliśmy prelekcji w Muzeum Geologicznym im. Jana Ziomka, a także poznaliśmy fascynujący świat minerałów, obejrzeliśmy eksponaty w postaci minerałów, skał, skamieniałości. Dr Maria Adamczewska oprowadziła nas po Wydziale Nauk Geograficznych i udzieliła wielu cennych informacji na temat kierunków studiów na WNG.

Karolina Balicka, Aleksandra Kuja vel Kujat

Scroll to Top
Skip to content