TYTUŁ PROJEKTU
„Wszystko, co potrzebujesz, to nauka przez doświadczenie”
SEKTOR: Ponadnarodowa mobilność uczniów
PARTNERZY: Portugalia, Holandia
KWOTA DOFINANSOWANIA: 224 288,00 zł
Portugalczycy w Zgierzu - pożegnanie
Niestety pobyt w Polsce grupy Uczniów z Portugalii w niedzielę się zakończył. To był ciekawy tydzień, bardzo intensywny i aktywny. Młodzi Ludzie nawiązali z sobą dobre kontakty, poznali się, zintegrowali. Miniony czas był również wspaniałym ćwiczeniem językowym. Praktycznym wykorzystaniem języka angielskiego. Nasi Uczniowie są naprawdę na niezłym poziomie. Gratulujemy wszystkim. Serdecznie dziękujemy Uczestnikom Projektu, ale szczególne podziękowania należą się Rodzicom. Państwa zaangażowanie było wspaniałe i nieocenione.
Portugalczycy w Zgierzu - dzień V
Ostatni wspólny dzień mobilności był dniem historycznym. Grupa projektowa, wraz z opiekunami, zwiedziła zamek krzyżacki Golub-Dobrzyń, wzięła udział w warsztatach rycerskich, a następnie przejechała do Torunia, gdzie zapoznała się z historią grodu Kopernika, podczas interesującej gry miejskiej. Nie obyło się oczywiście bez zakupów słynnych toruńskich pierników i katarzynek.
Portugalczycy w Zgierzu - dzień IV
Kolejny dzień mobilności był dniem sportowym. Autobusem z Placu Kilińskiego nasza międzynarodowa grupa dostała się na Malinkę, gdzie Pan Michał Basta przygotował zajęcia ruchowe. Na początku aura nam nie sprzyjała i wszyscy myśleli, że deszcz pokrzyżuje plany, ale Niebiosa czuwały i nad uczestnikami wyszło przepiękne słoneczko. Po zajęciach sportowych, zmęczeni i głodni z apetytem zjedliśmy smakowity lunch. Dzień szybko przemknął, jak to każdy dzień wypełniony aktywnością.
Portugalczycy w Zgierzu - dzień III
Podczas projektów nikt się nie nudzi. Środa "myknęła" szybciutko. Najpierw Uczniowie pogrążyli się w meandry języka polskiego i portugalskiego. Następnie zaznajomili się z polskimi tańcami narodowymi. Pani Katarzyna Rajtar-Graczyk przeprowadziła szybki kurs poloneza, kujawiaka i oberka. Było ciekawie! Pan Fernando oraz Pan Horacio spotkali się z Paniami Dyrektor: Haliną Sypką i Małgorzatą Mirowską, aby wymienić informacje na temat edukacji w Polsce i w Portugalii. Szczególne podziękowania należą się naszym Paniom Kucharkom, które przygotowały pyszny obiad.
Portugalczycy w Zgierzu - dzień II
Dzień drugi wymiany portugalsko-polskiej upłynął pod znakiem wypadu do Łodzi. Pod opieką Pani Elżbiety Leniart i Pana Igora Krawczyka Uczniowie dotarli na miejsce, gdzie przeżywali przygody w escape roomie, następnie poznali główną ulicę Łodzi - Piotrkowską. Oczywiście nie obyło się bez wizyty w Manufakturze. Polscy Uczniowie zaopiekowali się swoimi portugalskimi Kolegami i wtajemniczyli ich w magię miejsca pod tytułem Manu.
Uwaga! Najwyższy czas zaprezentować Nauczycieli z Portugalii, serdecznie pozdrawiamy Panów: Fernanda Gomesa i Horacia Nevesa.
Portugalczycy w Zgierzu - dzień I
Podróż z portugalskiego miasta Faro jest długa i wynosi prawie 4 tys. kilometrów. Nasi dzielni portugalscy Powerowcy pokonali ten dystans samolotem w cztery godziny. Po szczęśliwym lądowaniu na lotnisku Warszawa Modlin, czekał na nich autobus, który dowiózł ich do Zgierza. Uczniowie, podczas pobytu w Polsce, przebywali w polskich rodzinach.
Pierwszy dzień w SP6 był pełen emocji, dlatego też Pani Aleksandra Balcerska, przygotowała zabawy i gry integracyjne podczas których Uczniowie z obydwu Państw mogli nawiązać współpracę i poznać się lepiej. Gra terenowa, zakończona wspólnym wypadem na lody, pomogła przełamać pierwszą nieśmiałość i zacieśnić relację.
Portugalia dzień V
Czwartek w Faro stał pod znakiem aktywności fizycznej. Portugalczycy zabrali nas do lokalnego centrum sportowego, gdzie każdy mógł sprawdzić się w plażowej piłce nożnej i siatkowej lub popływać na desce albo w kajaku.
Po rozegraniu piłkarskiego meczu z gospodarzami, niemal wszyscy wybrali aktywności związane z wodą. Na zakończenie dnia wszyscy udali się do miasta, odwiedzając sklepy i restauracje.
Portugalia dzień IV
W kolejnym dniu portugalskiej wyprawy gospodarze zorganizowali wycieczkę do wioski rybackiej, gdzie uczniowie poznali sposoby połowu tuńczyka stosowane od czasów rzymskich.
Następnie przejechaliśmy malowniczą trasą do oddalonej o ponad 100 kilometrów Mertoli, która w czasach starożytnych była ważnym granicznym grodem.
Do dziś zachowało się w niej wiele zabytkowych budynków, z górującym nad miastem, średniowiecznym zamkiem. O historii tego wyjątkowego miejsca dowiedzieliśmy się od lokalnego przewodnika, który oprowadził grupę po całym kompleksie.
Portugalia dzień III
Trzeci dzień portugalskiej wyprawy rozpoczął się w szkole. Uczniowie wzięli udział w dwugodzinnej lekcji, na której to, w polsko-portugalskich grupach, mieli wykonać szereg zadań ułatwiających lepsze poznanie siebie nawzajem.
Na kolejnych zajęciach, polscy Uczniowie zaprezentowali najciekawsze informacje o naszym Kraju, o poszczególnych miastach oraz Szkole. Szczególnie wiele radości spowodowały polskie łamańce językowe, z którymi to musieli zmierzyć się nasi portugalscy Przyjaciele. Ich starania zyskały wielkie uznanie zgierskiego Teamu.
Po lunchu cała grupa wyruszyła na zwiedzanie Faro. Trasa prowadząca przez śródmieście, dzielnicę portową i zabytkowe uliczki, zakończyła się w lokalnym muzeum, gdzie przewodnik zapoznał grupę z historią miasta, sięgającą czasów starożytnych.
Portugalia dzień II
W drugim dniu wyjazdu uczniowie zwiedzili szkołę, zapoznali się z nowymi kolegami a nawet skosztowali portugalskiego lunchu w szkolnej stołówce. Po poczęstunku cała międzynarodowa Ekipa wyruszyła na krótką wycieczkę.
Po powrocie, team projektowy został zaproszony do nowoczesnej, przypominającej kino auli, w której przyjął wszystkich dyrektor oddziału szkół oraz opiekun portugalskiej grupy Fernando. Po ciepłych słowach przywitania i opisie projektu przyszedł czas na przedstawienie się wszystkich jego uczestników.
Po zakończonych oficjalnych spotkań, uczniowie udali się na kolejne wycieczki po szkole i mieście, tym razem już znanymi szlakami.
Portugalia dzień I
Jeszcze nie opadły emocje związane z wyjazdem naszych Erasmusów do Torres Verdas, a tu kolejna Ekipa z SP6 wylatuje do Portugalii, tym razem do miasta Faro.
Pierwszy dzień międzynarodowej wymiany uczniów projektu PO WER rozpoczął się w niedzielę na parkingu przy obiekcie MOSiR w Zgierzu. 20 uczniów i 3 nauczycieli wyruszyło do Warszawy. Po odprawie na lotnisku Warszawa-Modlin rozpoczął się czterogodzinny lot do, położonego na południu Portugalii, miasta Faro.
Po spokojnej podróży grupa dotarła do partnerskiej szkoły, skąd część uczniów udała się do portugalskich rodzin, a pozostali wraz z nauczycielami wyruszyli do hostelu.
Ciepła, oceaniczna bryza umożliwiła wieczorny spacer po klimatycznych, krętych uliczkach Faro, gdzie w licznych miejscach rozpoczynało się życie towarzyskie. Pomimo przygrywającej za oknem muzyki, wyczerpana trudami Grupa wróciła do hostelu. Poniedziałek będzie bardzo aktywny!
Czas pożegnania
Ostatni dzień międzynarodowej wymiany uczniów z Polski i Holandii minął na zajęciach przeprowadzonych w Farel College. Po dotarciu na miejsce uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć artystycznych, na których tworzyli ubrania słynnych postaci. Następnie dzielili się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z całego tygodnia, po czym nadszedł czas pożegnania się z holenderskimi partnerami.
Utrecht i 465 stopni do nieba
W następny dzień międzynarodowej wymiany polsko-holenderskiej gospodarze zaprosili nas do Utrechtu. W czwartym, co do wielkości mieście w Holandii, mieszka ponad 1,3 miliona osób. Cechą charakterystyczną Utrechtu, oprócz spotykanych w wielu innych miejscowościach kanałów wodnych, jest architektoniczna zabudowa wprost z epoki średniowiecza.
Wiele zabytkowych obiektów jest otwartych dla mieszkańców i turystów, czego najlepszym przykładem jest Domtoren, czyli najwyższa wieża kościelna w kraju, o wysokości 112 metrów. Pomimo renowacji obiektu mogliśmy wejść na sam szczyt, mijając po drodze 14 potężnych dzwonów. Droga na górę prowadzi przez 465 stopni, jednak widok z góry jest warty podjętego trudu.
Po odwiedzeniu najwyższego zabytku zwiedziliśmy liczne, tętniące życiem uliczki Utrechtu. Wykonaniem przypominające amsterdamskie, jednak znacznie spokojniejsze. Na koniec dnia wróciliśmy pod szkołę, skąd uczniowie rozjechali się na rowerach do holenderskich domów.
Wspinaczka, tańce i DNA
Kolejny dzień międzynarodowego projektu rozpoczął się bardzo aktywnie – od odwiedzin na ściance wspinaczkowej. Po krótkim instruktażu uczniowie z zaangażowaniem sprawdzali swoje siły na czterometrowych ściankach, na trasach o różnym poziomie trudności. Po intensywnych zajęciach ruchowych przyszedł czas na rowerowy powrót do szkoły.
Po krótkim odpoczynku uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – jedna udała się na zajęcia z tańca, podczas gdy druga na warsztaty z biologii. Na pierwszych uczniowie opracowali układ nowoczesnego układu tanecznego, a na drugich wzięli udział w eksperymencie, w którym stworzyli model własnego DNA. Oczywiście wszyscy uczniowie wzięli udział zarówno w lekcji tańca, jak i biologii.
This is Holland
W trakcie trzeciego dnia wymiany międzynarodowej polsko-holenderska grupa udała się do stolicy Holandii. Oddalony o 50 kilometrów od Amersfoot Amsterdam liczy ponad 800 tysięcy mieszkańców wywodzących się z wielu różnych stron świata. Rozmaitość kulturową widać dosłownie na każdym kroku, podobnie jak niezliczoną liczbę rowerzystów.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od udania się do najpopularniejszego amsterdamskiego muzeum, czyli Rijksmuseum, gdzie w pięknym, neorenesansowym budynku poznaliśmy historię Holandii oraz obrazy najsławniejszych malarzy, w tym van Gogha i Rembrandta.Kolejnym krokiem był przemarsz przez zapełnione sklepami uliczki oraz mosty rozciągające się nad niezliczonymi kanałami wodnymi. Ta część podróży zakończyła się na pokładzie promu, którym dotarliśmy do interaktywnego kina. W produkcji o nazwie „This is Holland” zwiedziliśmy cały kraj, dosłownie unosząc się nad nim. Przepięknie zrealizowana produkcja wywołała liczne dyskusje w drodze powrotnej do Amersfootu, gdzie uczniowie udali się z holenderskimi partnerami do ich domów.
Witamy w Farel College
Drugi dzień międzynarodowej wymiany rozpoczął się w szkole Farel College, do której wszyscy uczniowie dotarli najpopularniejszym środkiem transportu w Holandii, czyli rowerem. Jak bardzo popularnym? Szacuje się, że w 17-milionowym państwie każdy mieszkaniec posiada przynajmniej dwa rowery.
Pracujący wspólnie uczniowie polscy oraz holenderscy zostali podzieleni na grupy i uczestniczyli w cyklu różnych aktywności na terenie szkoły. Wśród nich znalazły się zajęcia integracyjne, gra w tenisa stołowego, a także lekcja muzyki z wykorzystaniem nietypowych instrumentów zakończona wspólnym wykonaniem angielskiej piosenki. Ciekawym wyzwaniem było również rozwiązanie cyklu zagadek matematycznych w stylu popularnego „escape roomu”.
Po zakończonych zajęciach szkolnych uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, w której na rowerach musieli dotrzeć do charakterystycznych miejsc Amersfoortu.
Projekt PO WER czas zacząć
Pierwszy dzień projektu PO WER związanego z międzynarodową wymianą uczniów rozpoczął się bardzo wcześnie. O godzinie 4.00 nad ranem, przy stadionie MOSiR-u, rozpoczęła się zbiórka. Już kilkanaście minut później wszyscy uczestnicy wyruszyli autokarem w stronę miejsca docelowego – holenderskiego miasta Amersfoort.
Pomimo długiej, trwającej 14 godzin podróży, wszystkim dopisywały humory. O godzinie 18.00 autokar dotarł w pobliże szkoły Farel College, gdzie uczniowie naszej szkoły poznali zagranicznych partnerów i wraz z ich rodzinami udali się do holenderskich domów na kolacje i noclegi.
Przygotowania do międzynarodowej mobilności w Holandii
Od 16 czerwca bieżącego roku w naszej szkole realizowany jest projekt PO WER "Wszystko, co potrzebujesz, to nauka przez doświadczenie" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozyskana kwota pieniędzy to: 216 371 zł. Jego głównym celem jest doskonalenie kompetencji kluczowych u uczniów, realizacja elementów podstawy programowej w szkole zagranicznej oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Uczniowie zakwalifikowani do udziału w pierwszej mobilności aktywnie przygotowują się do wyjazdu uczestnicząc w cyklicznych zajęciach o tematyce kulturowo - językowej odbywających się w okresie 18.10.2021r. - 20.11.2021r. Pierwszym krajem, który odwiedzą uczniowie, jest Holandia, a szkołą partnerską - Farel Collage położona w Amersfoort. Młodzież poznała już swoich zagranicznych rówieśników. Czekamy na realizację działań zaplanowanych podczas mobilności, która odbywać się będzie w dniach 14.11.2021r. - 20.11.2021r.
To już czwarty projekt w ciągu pięciu lat finansowany przez Unię Europejską organizowany przez naszą szkołę. Od roku 2018 udało nam się już zrealizować projekt Erasmus+ - Mobilność Kadry Edukacyjnej, projekt Power – Ponadnarodowa Mobilność Uczniów. Obecnie realizujemy kolejne dwa: Erasmus+ dla uczniów oraz kolejny projekt POW ER, który właśnie otrzymał pozytywną akceptację do realizacji.
Współpraca narodowa w SP6 ze szkołami partnerskimi trwa od roku szkolnego 2016/2017. Do tej pory 100 uczniów oraz 14 nauczycieli skorzystało z wyjazdów zagranicznych. Gościliśmy w naszej szkole 80 uczniów z różnych szkół z Unii Europejskiej.
Program POW ER, z którego właśnie otrzymaliśmy 224 288,00 zł na realizację kolejnej ponadnarodowej mobilności uczniów, pozwoli na udział w roku szkolnym 2021/2022 kolejnych 40 uczniów naszej szkoły w wymianie młodzieżowej do Danii i Portugalii.
A przecież to nie wszystko. Projekt Erasmus+, który aktualnie realizujemy przewiduje udział następnych 24 uczniów w wyjazdach zagranicznych do Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Turcji i Grecji w ciągu najbliższych dwóch lat.