WYCIECZKA DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W dniu 15 listopada 2024 r. młodzież klas 2B1, 3B2, 2A1, 2B2, pod opieką nauczycieli p. Karoliny Balickiej, p. Barbary Andrzejczak, p. Aleksandry Kuja vel Kujat udały się w podróż do naszej stolicy.
Ze Zgierza wyjechaliśmy o godz. 6:00 aby dotrzeć na czas do Sejmu RP najwyższego organu władzy ustawodawczej w Polsce, jednej z dwóch izb parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymaliśmy jednorazowe karty wstępu, przeszliśmy kontrolę a następnie pan przewodnik Wszechnicy Sejmowej zabrał nas w podróż po gmachu na ulicy Wiejskiej. Sala Posiedzeń Sejmu zrobiła na nas ogromne wrażenie, mogliśmy wysłuchać wykładu na temat historii oraz współczesności polskiego parlamentaryzmu. Przeszłyśmy hall główny to przestronne wnętrze przy głównym wejściu do Sejmu, pokonaliśmy schody główne, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kompleksu sejmowego, niejednokrotnie schody te pojawiają się w obiektywach kamer relacjonujących wejście do Sejmu najważniejszych osób w naszym państwie. Obejrzeliśmy Salę Kolumnową, korytarz marszałkowski i tablice upamiętniające.
Następnie w jesiennej aurze spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich (letniej rezydencji króla Stanisława Augusta), które tworzą klasyczne zabytki i historyczne ogrody, nasze oczy nacieszyły się widokiem Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, spacerowaliśmy ścieżkami i alejkami wśród drzew, krzewów napotykając wiewiórki pospolite i pawie indyjskie.
Nadszedł czas aby przypomnieć sobie naszą historię i odwiedzić jedno z najlepiej zachowanych miejsc niemieckiej nazistowskiej kaźni Polaków w Warszawie – Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Christiana Szucha 25 (jest to filia Muzeum Więzienia Pawiak). Wchodząc do Mauzoleum odtwarzana była etiuda „Twarze zamęczonych i wieczny płomień”, którą obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy w pełnym skupieniu. Zbiorowe cele (tramwaje), pokój dyżurnego gestapowca, izolatki zrobiły na nas ogromne wrażenie. W holu Ministerstwa Edukacji Narodowej wysłuchaliśmy wykładu pana przewodnika, który w niesamowicie interesujący sposób wprowadził nas w historię II wojny światowej.
Na koniec naszej wycieczki zwiedzaliśmy tętniące życiem zakątki centrum miasta Warszawy, mianowicie Stare Miasto z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Barbakan Warszawski, Kolumnę Zygmunta III Wazy pod którą oczywiście tradycyjnie wykonaliśmy zdjęcie. To był piękny, jesienny, listopadowy pełen historycznych wrażeń dzień.
Karolina Balicka