WYCIECZKA DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

W dniu 15 listopada 2024 r. młodzież klas 2B1, 3B2, 2A1, 2B2, pod opieką nauczycieli p. Karoliny Balickiej, p. Barbary Andrzejczak, p. Aleksandry Kuja vel Kujat udały się w podróż do naszej stolicy.
Ze Zgierza wyjechaliśmy o godz. 6:00 aby dotrzeć na czas do Sejmu RP najwyższego organu władzy ustawodawczej w Polsce, jednej z dwóch izb parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymaliśmy jednorazowe karty wstępu, przeszliśmy kontrolę a następnie pan przewodnik Wszechnicy Sejmowej zabrał nas w podróż po gmachu na ulicy Wiejskiej. Sala Posiedzeń Sejmu zrobiła na nas ogromne wrażenie, mogliśmy wysłuchać wykładu na temat historii oraz współczesności polskiego parlamentaryzmu. Przeszłyśmy hall główny to przestronne wnętrze przy głównym wejściu do Sejmu, pokonaliśmy schody główne, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kompleksu sejmowego, niejednokrotnie schody te pojawiają się w obiektywach kamer relacjonujących wejście do Sejmu najważniejszych osób w naszym państwie. Obejrzeliśmy Salę Kolumnową, korytarz marszałkowski i tablice upamiętniające.
Następnie w jesiennej aurze spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich (letniej rezydencji króla Stanisława Augusta), które tworzą klasyczne zabytki i historyczne ogrody, nasze oczy nacieszyły się widokiem Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, spacerowaliśmy ścieżkami i alejkami wśród drzew, krzewów napotykając wiewiórki pospolite i pawie indyjskie.
Nadszedł czas aby przypomnieć sobie naszą historię i odwiedzić jedno z najlepiej zachowanych miejsc niemieckiej nazistowskiej kaźni Polaków w Warszawie – Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Christiana Szucha 25 (jest to filia Muzeum Więzienia Pawiak). Wchodząc do Mauzoleum odtwarzana była etiuda „Twarze zamęczonych i wieczny płomień”, którą obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy w pełnym skupieniu. Zbiorowe cele (tramwaje), pokój dyżurnego gestapowca, izolatki zrobiły na nas ogromne wrażenie. W holu Ministerstwa Edukacji Narodowej wysłuchaliśmy wykładu pana przewodnika, który w niesamowicie interesujący sposób wprowadził nas w historię II wojny światowej.
Na koniec naszej wycieczki zwiedzaliśmy tętniące życiem zakątki centrum miasta Warszawy, mianowicie Stare Miasto z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Barbakan Warszawski, Kolumnę Zygmunta III Wazy pod którą oczywiście tradycyjnie wykonaliśmy zdjęcie. To był piękny, jesienny, listopadowy pełen historycznych wrażeń dzień.

Karolina Balicka

Konkurs na cyberprzebój – rozstrzygnięcie

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w konkursie na cyberprzebój wyniki ułożyły się następująco:

I miejsce klasa 1B (otrzymuje talon na 3 godziny bez pytania) 179 głosów

II miejsce klasa 2D (otrzymuje talon na 2 godziny bez pytania) 171 głosów

III miejsce klasa 2C (otrzymuje talon na 1 godzinę bez pytania) 97 głosów

Serdecznie gratulujemy wygranych!

Posłuchajmy jeszcze raz cyberprzeboju 2024/2025 „Wróg w sieci”.

Zespół ds. Cyberprzemocy

Wycieczka przedmiotowa do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince

Klasy 4A i 4D pod opieką p. Sylwii Matejczyk, p. Aleksandry Kujat i p. Magdaleny Łodwig-Lisowskiej uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej do Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince. W przededniu Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wizyta w tym miejscu nabrała szczególnego wymiaru.

Wycieczka klasy II c na Uniwersytet Jagielloński – Fascynujące zajęcia z fizyki

Klasa II c naszego liceum pod opieką p. Gacy, p. Tabaszewskiego oraz p. Labuddy miała okazję w dniach 7 – 8 listopada odwiedzić Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, gdzie uczestniczyła w wyjątkowych zajęciach z fizyki. Dzięki gościnności pracowników uczelni, uczniowie mogli doświadczyć nauki w miejscu o bogatej historii akademickiej i wieloletnich tradycjach naukowych.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi tarcia, bryły sztywnej oraz maszyn prostych. Pod okiem wykładowców i studentów mieli także możliwość przeprowadzenia prostych doświadczeń i obserwacji, co pozwoliło im lepiej zrozumieć wybrane zagadnienia. Zainteresowanie uczniów wzbudziły pokazy z użyciem specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, a także możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim pozwoliły uczniom nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu fizyki, ale także poczuć atmosferę studiów na jednej z najstarszych uczelni w Europie. Była to niezapomniana lekcja, która rozbudziła w wielu z nich pasję do nauk ścisłych i być może zainspirowała do dalszego zgłębiania tej dziedziny.

Święto Niepodległości oraz Festiwal Pieśni Patriotycznej

W dniu 8 listopada w naszym liceum odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej. Festiwal ten jest tradycją nawiązującą do Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę czyli dnia 11 listopada. Wszystkie klasy wykazały się dużym zaangażowaniem i przygotowały wspaniałe występy. Jury miało duży kłopot, żeby wyróżnić wyjątkowo udane wykonania. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za te niezapomniane chwile.

Samorząd szkolny

Dzień Postaci z Baśni i Bajek

Z okazji Dnia Postaci z Bajek nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą krainę baśni! Uczniowie i nauczyciele z radością wcielili się w swoich ulubionych bohaterów. Na korytarzach można było spotkać kolorowych bohaterów z różnych bajek. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i już nie możemy się doczekać kolejnego Dnia Postaci z Bajek!

Samorząd szkolny

Co zrobić, żeby przyjemniej spędzić czas w Traugucie i wygodnie mieszkać w Zgierzu?

Nad tym zastanawiała się grupa uczniów naszej szkoły w ramach projektu „Żywe Lekcje Samorządu” razem z koordynatorem Adrianem Skoczylasem ze Stowarzyszenia EZG oraz p. Żanetą Gazewską oraz p. Sebastianem Koślińskim. Projekt sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pierwszy etap polegający na opracowaniu trzech projektów już mamy za sobą. Niedługo nasi uczniowie wybiorą się do urzędu miasta i jednostek organizacyjnych, by poznać szczegóły interesujących ich problemów.

Trzymamy kciuki za realizację naszych projektów.

Dzień dyni 31 października

Nasza szkoła świętowała w tym tygodniu kolorowe i radosne Święto Dyni! Uczniowie i nauczyciele przebierali się na pomarańczowo. Wszyscy świetnie się bawili, rozwijając kreatywność i doceniając uroki jesieni!

Dziękujemy za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas!

Samorząd szkolny

Szkolna lista przebojów piosenek o cyberprzemocy

Głosowanie potrwa od 31 października od godziny 12.00 do 6 listopada do godziny 12.00.

LINK DO GŁOSOWANIA!

Oto propozycje do szkolnej listy przebojów piosenek o cyberprzemocy:

  1. Klasa 1A – „###Cyberprzemoc”;
  2. Klasa 1B – „Wróg w sieci”
  3. Klasa 1C – „W sieci bez granic”
  4. Klasa 2A1 – „Nie daj się złapać”
  5. Klasa 2A2 – „Trauguttowe cyberbezpieczeństwo”
  6. Klasa 2B1 – „Cyberprzemoc”
  7. Klasa 2B2 – „Cyberprzemoc stop!”
  8. Klasa 2C – „W sieci kłamstwa”
  9. Klasa 2D – „Sieć cieni”
  10. Klasa 3A – „Bezpieczna sieć”
  11. Klasa 3B1 – „Wirtualny świat”
  12. Klasa 3B2 – „Traugutt wzywa”
  13. Klasa 3C – „Bezpieczeństwo w sieci”




Zespół ds. Cyberprzemocy

Kwesta 2024

Tradycyjnie bierzemy udział w publicznej zbiórce na rzecz odnowy nagrobków zasłużonych zgierzan organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Zgierza. Kwestujemy 1 listopada w godzinach 9.00-11.00 na Starym Cmentarzu przy ul. Piotra Skargi. Osoby chętne zapraszam w czwartek do biblioteki

Joanna Kapusta

Scroll to Top
Skip to content