Egzamin maturalny 2025

Egzamin maturalny w Formule 2023 jest przeprowadzany na podstawie wymagań ogólnych i szczegółowych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z poszczególnych przedmiotów, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r.5 (por. pkt 1.1.6.), oraz sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia te wymagania. Wszystkie arkusze egzaminacyjne – również arkusze dla zdających, którzy w 2025 r. będą przystępować do egzaminu maturalnego po raz kolejny – będą zawierały zadania sprawdzające poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej w pełnym zakresie.

Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminach: głównym, dodatkowym i poprawkowym, określonych w komunikacie o harmonogramie.

Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2025 r. składa się z części ustnej oraz części pisemnej.

Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów obowiązkowych jest przeprowadzany na poziomie podstawowym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego.

Egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów obowiązkowych – nie określa się poziomu egzaminu.

 Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych /z wyjątkiem języków obcych nowożytnych/ jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego i rozszerzonego.

 Egzamin maturalny w części pisemnej z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego jest przeprowadzany na poziomie:

 1) rozszerzonym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego i rozszerzonego albo

2) dwujęzycznym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu dwujęzycznego.

Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 r., zdaje obowiązkowo i musi uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych                               do zdobycia:

Egzaminy obowiązkowe – część ustna

  • Język polski – bez określania poziomu (próg 30%).
  • Język obcy nowożytny – bez określania poziomu (próg 30%).

Egzaminy obowiązkowe – część pisemna

  • Język polski – poziom podstawowy (próg 30%).
  • Matematyka – poziom podstawowy (próg 30%).
  • Język obcy nowożytny – poziom podstawowy (próg 30%).
  •  Aby w 2025 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwent jest również zobowiązany w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023: zdać, tzn. uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (któregokolwiek z zadeklarowanych) na poziomie rozszerzonym.

Osoby, które przystąpiły do egzaminu maturalnego w Formule 2023 w latach 2023–2024, i nie zdały egzaminu, chcąc uzyskać świadectwo dojrzałości w 2025 r., będą musiały legitymować się wynikiem co najmniej 30% z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zdający, którzy przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w roku 2023 lub 2024, ale nie otrzymali z tego egzaminu co najmniej 30% punktów i nie zdali egzaminu z przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych, aby uzyskać świadectwo dojrzałości w 2025 r., są zobowiązani przystąpić ponownie do części pisemnej egzaminu maturalnego z wybranego (dowolnego) przedmiotu dodatkowego i otrzymać z niego co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia. W 2025 r. absolwent może ponadto przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych wybranych spośród pozostałych przedmiotów dodatkowych.

[—]

Scroll to Top
Skip to content