maj 2024

 SLO im. R. Traugutta w Zgierzu znalazło się w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to forma wyróżniania szkół ponadpodstawowych, które wspierają uczniów w działaniu społecznym. Nasze liceum, jako jedna z obecnych w rankingu placówek, cechuje się innowacyjnym podejściem do edukacji i wsparciem dla uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości.
Pełen Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii znajdą Państwo na stronie:  https://zwolnienizteorii.pl/ranking.

Z wyrazami szacunku
Fundacja Zwolnieni z Teorii
Organizator Olimpiady Zwolnieni z Teorii

„ZAKORZENIENI W POLSCE”  ze Srebrnym Wilkiem w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”

Projekt „Zakorzenieni w Polsce” realizowany przez naszych maturzystów z klasy 4b podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, został wyróżniony Srebrnym Wilkiem – nagrodą za najlepszy projekt społeczny w województwie łódzkim. Mają także na koncie nagrodę Brązowego Wilka, przyznawaną za najlepszy projekt w szkole.

Pracowali przez rok nad projektem, który służył rozwijaniu kompetencji społecznych. Celem projektu było łączenie pokoleń poprzez budowę drzew genealogicznych. Uczniowie przeprowadzili lekcje w klasach, w pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024, każdy uczeń budował własne drzewo genealogiczne.
Będąc w klasie maturalnej, Karol Gazewski oraz Patrycja Podgórska w natłoku obowiązków związanych z nauką wytrwale realizowali inicjatywy, które przyniosły im tak wspaniałą nagrodę.  Przez te miesiące pracy przekazali uczniom Samorządowego Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta, a także innym osobom ogromną wiedzę w tematyce genealogii i poszukiwania przodków.
„Zwolnieni z Teorii” to największa olimpiada w Polsce, podczas której uczniowie organizują własne projekty społeczne. Każdy Finalista zdobywa certyfikat ceniony przez pracodawców na całym świecie. X edycja Olimpiady Zwolnieni z Teorii była rekordowa:  7466 finalistów i finalistek 1552 realizowanych projektów społecznych.
To wszystko nie udałoby się, gdyby nie wsparcie partnerów, pomocnych nauczycieli, a także opiekuna projektu p. Żanety Gazewskiej.
W trakcie realizacji projektu mogli liczyć na wsparcie ze strony nauczycieli Traugutta: p. Sylwii Matejczyk i p. Roberta Labuddy.
Szczególne podziękowania dla:
Prezydenta Miasta Zgierza Pana Przemysława Staniszewskiego,
Naczelnika Wydziału Edukacji i Młodzieży Pana Marka Lipca
oraz Młodzieżowej Rady Miasta Zgierza za dobre rady i możliwość zgłoszenia się o pomoc w każdej chwili.

Wielkie gratulacje!
Jesteście wzorem dla innych, życzymy Wam dalszych sukcesów!

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży

Od 9 do 13 maja 2024 roku młodzież z Samorządowego Liceum wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami z Archenholdt Gymnasium z Berlina uczestniczyła w projekcie lingwistyczno-historyczno- kulturowym „Od Kopernika do Generalnego Gubernatorstwa”. Był to już trzeci wspólny projekt. Tym razem grupy spotkały się w Krakowie, gdzie w ciągu pięciu dni poznawały historię i kulturę Polski w historycznej stolicy państwa. Językiem projektu był język angielski, w którym odbywało się zwiedzanie, zajęcia integracyjne oraz komunikacja między uczestnikami projektu. Nasi niemieccy partnerzy mieli okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych polskich miast, lepiej poznać meandry wspólnej polsko-niemieckiej historii oraz spróbować tradycyjnej polskiej kuchni. I po raz kolejny było za krótko, bardzo intensywnie i bardzo interesująco. Projekt jest w znacznym stopniu finansowy ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przy wkładzie własnym Urzędu Miasta Zgierza. Zachęcamy do odwiedzania naszej galerii.

Czytanie Konstytucji RP

3 maja na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Zgierza oraz zgierskiego Oddziału ZNP wzięliśmy udział w wydarzeniu objętym patronatem Prezydenta Miasta „Zgierzanie czytają Konstytucję RP”. Konstytucja zostały odczytana przez przedstawicieli: Urzędu Miasta, duchowieństwa zgierskich kościołów, urzędów miejskich, partii politycznych, naszej szkoły, mieszkańców Zgierza oraz członków TPZ i ZNP.

Joanna Kapusta

Scroll to Top
Skip to content